cialis soft 20mg
You are here: Home Osobnosti Paragliding


Paragliding

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 2
SlabéDobré 

parRozhovor s reprezentantom Slovenska v paraglidingu, s Petrom Vyparinom. Bratia Peter a Števo Vyparinovci z Plavnice sa venujú paraglidu už dlhé roky. S padákmi už precestovali snáď celý svet a zastihnúť ich doma je niekedy problém. Aj na tento rozhovor s Petrom nebolo veľa času, pretože si práve balil vecičky na svetový pohár do Turecka.

Ako dlho sa venujete so Števom paraglidu ?

Venujeme sa tomu už od roku 1996. Trochu sme to skúšali aj skôr, ale od 96-teho to berieme vážnejšie. Prvú súťaž sme absolvovali v 1997.


Mali ste už aj nejaké úrazy. Nemáte strach ?

Úrazy sa pri tomto športe bohužiaľ stávajú. Takže strach samozrejme máme a  bez neho by to asi nešlo.


Je miesto na Slovensku, kde sa vám lieta najlepšie ?

Jednoznačne je to doma. Pristaneš si totiž pri dome a to je paráda. Keď sme v zahraničí stále myslíme na domov. Doma je naozaj doma.

V akej výške ste už lietali ?

V Mexiku sme boli vo výške 5000 metrov nad morom. V tej výške bol mráz - 10 C a viac  a dole bola horúčava. Ale na Slovensku sa normálne dostaneš do 3800 až 4000 metrovej výšky. Pokiaľ sa nedostaneš do nejakého búrkového mraku  :-))


Čo ste robili v Mexiku ?

Začiatkom januára sme odcestovali do Vale de Bravo na Majstrovstvá sveta. Preteky trvali 14 dní, z toho 13 bolo letových. V tých posledných dňoch už piloti nevládali, bolo to fakt náročné ! Števo skončil v prvej tridsiatke, čo je najlepší výsledok v histórii Slovenska. Zišlo sa tam 150 najlepších pilotov sveta. Zo Slovenska sme tam boli traja pretekári.


Čo by ste chceli v tomto športe dosiahnuť ?

Čo sa týka sveťáku, tam je to problematické, pretože je to závislé od množstva peňazí. Špičkový piloti nalietajú za rok 600 hodín a venujú sa len tomu, všetko ide nabok.

My v našich podmienkach nalietame polovicu z toho. Pre mňa je hodnotným výsledkom FAI trojuholník, t.z. 33 km x 33 x 33.

Koľko stojí padák ?

Dobrý padák stojí od 1.500  do 4.000 eur. Súťažný padák je okolo 4.000 plus výstroj. Tým, že máme školu paraglidingu ( www.perfectfly.sk), tak si to zväčšej časti financujeme sami.


Ktoré miesto na svete je najlepšie na lietanie ?

Austrália a Manila. Boli sme tam na Majstrovstvách sveta a Svetovom pohári. Števo tam skončil tretí, ja štvrtý. Najlepšie miesto na lietanie je tam, kde môžeš preletieť najviac a bez stresu  :-)

Čo by si dodal na záver ?

Asi len to, že paragliding je nádherný šport a ten kto si ho raz skúsi, už sa ho viac nevzdá !

Tak tomu verím aj ja a prajem vám veľa bezstresových letových hodín.  A díky za rozhovor.

Fotogaléria:


Komentáre (0)

RSS feed Comments

Napíš komentár

smaller | bigger

busy
 
avana dapoxetine