cialis soft 20mg
You are here: Home Články Six Stars Freestyle Motokros

Freestyle Motokros

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 

Jazdci lietajú vo vzduchu nad hlavami divákov, akoby pre nich neexistovali fyzikálne zákony. Freestyle motokros je výbušná zmes extrémneho športu a atraktívneho divadla.

FMX – zábava pre odvážnych

Veľa motoristického umenia a odvaha pri akrobatických trikoch s motocyklom. To by mohla byť základná charakteristika jazdcov freestyle motokrosu (skrátene FMX). Vďaka ich kúskom šikovne „zbaleným“ do atraktívnych podujatí sa zdvihla nová vlna záujmu o motokros. Do hál a na štadióny začali chodiť tisíce divákov.


Späť do minulosti

Na počiatku bol klasický  motokros. Jazda na prírodnej trati. Kto prišiel do cieľa prvý, zvíťazil. Potom ktosi vytušil iný rozmer tohto športu a presunul ho do hál. Tam boli súboje na umelo vytvorených tratiach dynamickejšie a diváci mali celý priebeh pretekov ako na dlani. „Stále nuda,“ povedali si začiatkom osemdesiatych rokov niektorí jazdci a začali trénovať a predvádzať vysoké skoky, počas ktorých robili s motocyklom rôzne triky. Najprv ako súčasť exhibície. Všetci sa obávali, že keď sa táto nová disciplína motokrosu zošnuruje do pravidiel a súťaží, stratí bezstarostnosť a voľnosť. No práve súťaže a rastúca popularita pravidelných podujatí dotovaných silnými sponzormi prilákali nových divákov a rozšírili jazdeckú základňu. Pomohol aj film Crusty Demons of Dirt, ktorý v roku 1994 podporil boom freestyle motokrosu. O dva roky sa v Kalifornii uskutočnili prvé preteky, jednotlivé triky sa začali bodovať, stavali sa špeciálne trate.


Ako krasokorčuľovanie

Postupne pribúdali súťaže  aj mnoho trikov. Vymýšľali sa nové alebo vylepšovali staré. Každý skok sa odohráva vo výške asi dvanásť metrov nad zemou, jazdci plachtia až dvadsaťpäť metrov do diaľky. Skáču sa saltá vzad, robia sa triky nad motocyklom i vedľa neho, jazdci lietajú dolu hlavou, často aj bez kontaktu s kormidlom. Čo viac si divák môže priať. Záleží na rozhodcoch, koho určia, kto je lepší. Ak ide o súťaž, jazda trvá jednu až dve minúty, počas ktorých musia pretekári svoje triky predviesť. Rozhodcovia hodnotia výkon známkami, ktoré udeľujú nielen za samotné triky a ich počet pri jednej jazde, ale aj za techniku, originalitu a celkový dojem.


Úprava motocyklov


Klasické motokrosové motocykle musia byť upravené, aby sa na nich dali stvárať akrobatické kúsky. Každý jazdec si to robí po svojom, ako mu to najlepšie vyhovuje. Zvyčajne sa prispôsobuje poloha sedla, pretože pri freestyle motokrose sa sedí naozaj minimálne. Býva posunuté nižšie, aby pri trikoch nezavadzalo nohám, ktoré sa pohybujú na obe strany. Perovanie motocykla je tvrdšie, dôraz sa kladie na to, aby mal čo najväčšie zrýchlenie pri nájazde na rampu, z ktorej sa skáče. Na plastových častiach si pretekári robia výrezy alebo pridávajú rôzne úchyty, aby sa ich mohli pri akrobacii nad motorkou pridržiavať.


Nebeské  súboje

Najlepší motokrosoví  jazdci aj tento rok zvádzajú „nebeské“ súboje o kráľa freestylu. Prestížna séria Red Bull X-Fighters, na ktorej majú právo štartovať len tí najlepší, sa tento rok zastaví v piatich mestách. Rozlišujúcimi prvkami sú ústredné témy podujatia. V Mexicu City to bola národná tradícia býčích zápasov, v Riu de Janeiro sa jazdilo v rytme samby. V júni vo Fort Worthe v americkom Texase (14. júna) sa bude všetko točiť okolo rodea, nemecký Wuppertal ponúkne 4. júla netradičné prostredie – kameňolom. No a vyvrcholenie v Madride (17. a 18. júla) sa opäť uskutoční v aréne pre býčie zápasy. Najväčšej v Španielsku, postavenej už v roku 1931.

Hľadá  sa nový kráľ

Najprv to bolo obyčajné  skejtbordové podujatie. V roku 2001 sa uskutočnilo v španielskej Valencii a freestyle motokros ešte nebol hlavným hrdinom. Čas ukázal, že práve táto akcia dala základ pre sériu Red Bull X-Fighters. Čoraz odvážnejší jazdci ponúkali zmes akrobatických trikov, ktoré na prvý pohľad odporujú zákonom fyziky. To priťahovalo do hľadísk státisíce divákov.

Tohtoročný seriál má  osobitú príchuť. Po odchode legendy tohto športu Travisa Pastranu, ktorý sa rozhodol súťažiť v rely, ostalo miesto po minuloročnom víťazovi voľné. Po dvoch pretekoch vedie Švajčiar Mat Rebeaud pred Američanom Jeremym Stenbergom a veľkým favoritom Danym Torresom. Práve tento Španiel by sa vraj mohol stať nástupcom Pastranu na tróne. Rád sa púšťa do najnáročnejších skokov, často balansuje na hranici možného. „Dodnes mám v pamäti svoj prvý skok. Bolo to niečo neuveriteľné. Hneď som vedel, že freestyle motokros je pre mňa to pravé.“


Česká vlajka

Do elitného výberu hviezd sa tento rok opäť dostal aj český jazdec Petr Pilát. Je len druhým Čechom na tomto podujatí, prvým bol Libor Podmol. Napriek tomu, že má Pilát iba sedemnásť rokov, na scéne pôsobí už osem rokov, po tom, čo sa ho ujala česká legenda tohto športu Petr Kuchař.

„Určite nechcem byť  do počtu, aj keď menoslov mojich súperov je naozaj hustý,“ zareagoval Pilát, keď dostal pozvánku štartovať v prestížnej sérii. Nehodlá sa zľaknúť zvučných mien ani plných hľadísk arén. Tie ho určite čakajú v každom meste, kde sa bude jazdiť. „Ak trénujem sám, nikdy do toho neviem dať maximum energie. Stačí pár ľudí a som živší. Teraz ma čakajú mnohotisícové návštevy, budem sa musieť skôr krotiť, aby som príliš neriskoval.“ Talent svetového freestylu sa stal najmladším jazdcom, ktorý zvládol salto vzad na motorke. Mal len štrnásť rokov.

Legendárne dvojité  salto

Každý šport má  svoje legendy, fenoménom freestyle motokrosu je stále iba dvadsaťštyriročný Američan Travis Pastrana. On bol hnacou silou rozvoja tohto športu, najpracovitejším výmyselníkom nových trikov. Na súťaže chodil už ako štvorročný, v štrnástich sa stal majstrom sveta. Po vlaňajšom víťazstve v sérii Red Bull X-Fighters sa rozhodol pre prestávku a možno aj pre ukončenie kariéry. Teraz skúša svoje šťastie v automobilovej rely. Získal mnoho prvenstiev, jedným z nich sa zaradil medzi nesmrteľných. „Som dosť šialený na to, aby som vyskúšal čokoľvek,“ vyhlasoval o sebe a neboli to prázdne slová. Po nespočetných opakovaniach „na sucho“, s dopadom do molitanu, sa rozhodol pre svoj najbláznivejší kúsok. Na olympiáde extrémnych športov X-Games skočil dvojité salto vzad. Keď mu priamo na ploche pred aplaudujúcim davom gratulovala jeho mama, pridal ospravedlnenie. „Prepáč, bol to veľký risk, už to nikdy neurobím.“

Celebrita na motorke

Pastrana má to, po čom túžia mnohí. „To, čo robím, predsa nie je práca, ale zábava. Pre mňa aj pre ľudí.“ Zarába milióny dolárov, patrí medzi najlepšie platených športovcov sveta. Tvrdí, že jazdec nesmie mať ani v jednom okamihu pochybnosti o svojich schopnostiach. „Freestyle je veľmi náročný na psychiku. Celé je to o tom, aký veľký risk je človek ochotný podstúpiť. My síce riskujeme dosť, niekedy je to vykúpené bolesťou a zraneniami, ale sme za to veľmi dobre platení. Máme všetko, čo chceme, žijeme si svoj sen,“ povedal Pastrana v jednom rozhovore. Presné informácie o sumách, ktoré „lietajú vzduchom“, sa na verejnosť dostávajú ťažko, ale hovorí sa o čiastkach, ktoré sa vyrovnajú zárobkom tenistov na kvalitnejších turnajoch.Krátky slovník freestylu

Bar Hop – prestrčenie nôh nad kormidlom a návrat späť na stúpadlá 
Candy Bar – jedna noha je prehodená cez kormidlo na predný blatník 
Coffin – zaľahnutie na motorku s rukami na kormidle  
Cliffhanger – nohy sú zachytené pod kormidlom, ruky zodvihnuté nad hlavu  
Lazy Boy – nohy sú zachytené pod kormidlom, jazdec zaľahne na sedadlo

No Hander Lander – doskok bez držania kormidla

Suicide No Hander – doskok s rukami za chrbtom Nothing – jazdec pustí motorku a letí vo vzduchu mimo nej

Back flip – salto vzad

Článok: Six Stars

Foto: Red Bull

 
avana dapoxetine