cialis soft 20mg
You are here: Home Články Six Stars V znamení snehu a vetra

V znamení snehu a vetra

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 10
SlabéDobré 

Vrcholy našich hôr, ale i celkom rovné, otvorené snežné pláne sa v poslednom čase stávajú miestami zvláštnych kúskov nového typu lyžiarov. oni sami by s týmto označením určite nesúhlasili, venujú sa predsa novému extrémnemu športu s názvom snowkiting alebo kite skiing. 

Hra s fyzikálnymi zákonmi v tomto prípade opäť raz rúca predstavu, podľa ktorej bolo na bielych svahoch všetko dávno vymyslené. Stačí padák s plochou niekoľkých štvorcových metrov, pripútaný k telu úväzkom, ovládaný popruhmi a hra s vetrom a gravitáciou sa môže začať.

 

Nechať sa potiahnuť

Milovníkov drakov – kajtov mnohí poznáme úž dávnejšie z pláží, kde vyzbrojení padákom a doskou predvádzajú najrôznejšie skoky niekoľko metrov nad spenenou morskou hladinou. Prispôsobenie tohto športu zimným podmienkam bolo už len otázkou času a zrejme len od jeho popularity bude závisieť, kedy sa mu prispôsobí aj náš spisovný jazyk a zo slova kite sa stane poslovenčený kajt.

Príslušníkom kajtovej adrenalínovej subkultúry je však prepis názvu ich zábavky určite ľahostajný. Kým je dobrý vietor, ktorý ich takmer bez námahy dokáže vynášať na vrcholy či vliecť zasneženými rovinami, bolo by škoda venovať sa zbytočnostiam. Otázkou je, ako sa k novým „kolegom“ na svahu postavia tradiční lyžiari a skialpinisti. Drobnej závisti, keď sa niekto môže dať vyniesť tam, kam musí druhý šliapať, sa spočiatku iste nevyhnú. Alebo bude všetko celkom inak. „V pohode, kým mi niekto z nich nespadne na hlavu,“ tento milý a celkom realistický postreh zaznel nedávno na ich adresu z úst striedmejšieho milovníka zimných športov pod vrcholom Kriváňa v Malej Fatre.

Medzi relaxom a šialenstvom

Posúvanie hraníc bolo odjakživa ľudským fenoménom a nič na tom nemení ani skutočnosť, že sláva sa nie vždy spájala s dlhovekosťou svojich hrdinov. Skutočnosť, že kulisou pionierskych, odvážnych i šialených činov sú najčastejšie hory, je celkom pochopiteľná. Vertikála ľudí fascinuje najmä preto, lebo nevedia lietať. Alebo sa to už naučili? Reč nebude o paraglajdoch, ani BASE-jumpingových padákoch. Na extrémny zjazd stien, ktoré sú smerom nahor náročnými lezeckými terénmi, stačí oveľa menší kus látky nad hlavou. Zlyžovanie Eigeru, alpského velikána, ktorého severná stena sa v histórii horolezectva stala pojmom, bolo čímsi novým, neuveriteľným. Z vrcholu sa14. júna 2006 na dvojminútovú šialenú jazdu vydala dvojica François Bon a Antoine Montant, vyzbrojená „kajtami“ a lyžami. Gesto jedného z nich so vztýčeným prstom, venované pred jazdou posádke vrtuľníka, dokazuje, že časy sa menia a rešpekt z hôr sa vytráca. Možno však len do chvíle, keď štíty ukážu rebelom svoju pravú tvár a vyvrátia tak vtipy o „mäkkých kameňoch“, často znejúce z úst žartujúcich horolezcov. Zatiaľ však François Bon dokazuje pravý opak. Po jedenástich dňoch výstupu na vrchol 6 962 metrov vysokej Aconcaguy, najvyššej hory Južnej Ameriky, „zletel“ jej trojkilometrovou južnou stenou za necelých päť minút. „Vo výške sa veci dejú tak rýchlo! Padať z oblohy popri stenách – to je neskutočné!“ boli jeho prvé slová po úspešnom pristátí. Po speedflyingovom zlyžovaní Mont Blancu a Eigeru tak pribudla do jeho zbierky i Aconcagua a slovo možné dostalo novú, neuveriteľnejšiu a šialenejšiu podobu.

 

Škola a hra

Učenie by malo predchádzať každej športovej aktivite, no pri tých, kde sa zahrávame s výškou, je tento predpoklad samozrejmosťou. Je pravda, že snowkiting a kite skiing sú populárnejšie v susednom Česku, kde práve prežívajú svoj boom, ale kurzy tohto športu začínajú byť dostupné už i na Slovensku. Náplňou tých pre začiatočníkov je zoznámenie s výstrojom, teória o vetre a veternom okne: priestore, v ktorom sa lieta. Nasleduje praktická ukážka pôsobenia vetra na kajt a tréning s cvičným kajtom, ktorý je menší ako jeho „pravý“ brat. Ten prichádza na rad po zvládnutí všetkých potrebných manévrov pri jazde s prvým znich. Zoznamovanie s drakmi sa pochopiteľne deje na dostatočne rozľahlom priestranstve s nie veľmi veľkým sklonom a pod vedením skúseného inštruktora. Jeden z takýchto priestorov u nás sa nachádza v blízkosti Veternej Poruby na Liptove. Obec má vietor už vo svojom názve a snehu býva na lúkach v jej okolí tiež nadostač. Po zoznámení s veľkým drakom nasledujú prvé jazdy. Štartovanie, rozjazd, otáčanie a zastavenie sú prvými manévrami, ktoré sa musia naučiť začínajúci kajteri zvládnuť. Ďalšími lekciami sú jazda po vetre a proti jeho smeru. Krátky kurz poskytuje vynikajúcu možnosť zoznámiť sa s týmto športom a umožňuje vybrať si, či v jeho objavovaní pokračovať alebo radšej zostať „bližšie pri zemi“. V prvom prípade je najlepšou voľbou učiť sa ďalej pod vedením inštruktora a zbytočne neriskovať. Cestu k parádnejším kúskom si skúsený jazdec časom s pribúdajúcimi skúsenosťami určite nájde, bezpečnosť ostatných i tá vlastná by však mala byť rozhodne na prvom mieste.

V znamení draka

Odlesky farebných kajtov budeme na zimnej oblohe zrejme vídať čoraz častejšie. Popri lyžiaroch sa tak v horách objavia i „piloti“ brázdiaci svahy priviazaní tenkými lankami k svojim drakom. Milovníkom zimných športov, ktorí si život vedia predstaviť bez takýchto noviniek, zostáva veriť, že nebudú lietať príliš vysoko. Pretože hory nik z nás nemôže vlastniť, ale vzájomná tolerancia je najlepšou cestou k spoločnému cieľu. Aby sme si radosť z pohybu v nich užili všetci rovnako.


Článok: Six Stars

Foto: Red Bull

 
avana dapoxetine