cialis soft 20mg
You are here: Home Články Six Stars Björn Dunkerbeck, s vetrom opreteky

Björn Dunkerbeck, s vetrom opreteky

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 

Už  keď mal 21, vyhlásili ho za najlepšieho profesionálneho windsurfistu sveta. Práve oslavuje štyridsiatku, no surfuje s rovnakou vášňou ako v detstve. Inštinkt zabijaka, s ktorým vo vlnách zdoláva súperov, neotupil čas ani 36 titulov majstra sveta v rozličných disciplínach. „Keď som na vode, zaujíma ma len víťazstvo,“ vraví syn holandského otca a dánskej matky s čerstvo nadobudnutým švajčiarskym občianstvom.


Vo svete profesionálneho windsurfingu je jednotkou. Neexistuje šampionát PWA (Professional Windsurfers Association), ktorý by ešte nevyhral. Je majstrom sveta v klasických súťažiach na dlhé trate, v slalome, v rýchlostných pretekoch i v obľúbenom freestyle. Viac než sto prvenstiev vo Svetových pohároch a dvanásť celkových triumfov len potvrdzuje jeho genialitu na vlnách.

Aj preto začiatkom mája, počas druhého kola profesionálneho šampionátu (PWA) v rakúskom Podersdorfe na známom Neusiedler See budil okamžitú a zaslúženú pozornosť. Nevyhral, skončil piaty, no každý vedel, že Dunki, ako Dunkerbecka prezývajú, na vlnách nechýba. Cez víkend však vietor na Neusiedleri absolútne ustal, a tak všetci sedeli na prinesených gaučoch na pláži ako za mladých čias. Čakanie na vietor si krátili hádzaním pokrčených plechoviek do odpadkového koša.


V surfistickom raji

Po toľkých prvenstvách by nikoho neprekvapilo, ak by Björn už dávno prestal jazdiť, no on sa stále vrhá do vĺn nových projektov. „Chcem sa zabávať a prekonávať vlastné limity,“ zopakoval mnoho ráz svoje motto, ktoré ho drží pri tomto atraktívnom športe. „Je to moja vášeň. Už keď jeden deň nejazdím, začínajú ma svrbieť dlane. Nedokážem si predstaviť, že by som s tým mal prestať,“ priznáva na svojej internetovej stránke.

Lásku k vlnám a doske mal v génoch odmalička. Otec Eugen jazdil tiež. Z najstaršieho dánskeho mesta Ribe, kde sa Björn narodil, to k pobrežiu Severného mora bolo len pár kilometrov.

Björn začal jazdiť až ako osemročný, keď sa rodina presťahovala na Kanárske ostrovy. V surfistiskom raji Pozo jeho rodičia prevádzkovali školu windsurfingu. Surfovaciu dosku si okamžite zamiloval. Húževnatosť, s akou sa do novej lásky zahryzol, plus miestne extrémne veterné podmienky, začali z Björna rýchlo vytvárať majstra jazdy po vodnej hladine.

Dunkerbeck hovorí plynule po dánsky, nórsky, švédsky, nemecky, po anglicky i po španielsky, no veľmi rýchlo o ňom začala kolovať správa, že zo všetkých jazykov ovláda najlepšie reč vĺn a vetra. „Jazdil som skôr, ako som o windsurfingu vôbec niečo tušil,“ tvrdil s úsmevom.


E-11

Surf s označením E-11, na ktorom Björn dlhé roky súťažil, dominoval profesionálnej scéne na konci osemdesiatych a celé deväťdesiate roky. Premiérové preteky (vo freestyle) absolvoval v roku 1984 – tri roky po tom, čo sa zúčastnil na windsurfingovej regate. V holandskom Scheveningene skončil piaty.

O dva roky už odjazdil celú profesionálnu sériu. V sezóne 1987 skončil druhý v celkovom poradí SP. Dunki však nevyrástol vo vysnenom surfistickom raji, aby bol druhý! O rok neskôr už bol na vrchole. Prvý celkový triumf v seriáli organizovanom Svetovou asociáciou profesionálnych windsurfistov (PWA) mu zároveň vyniesol aj titul najlepšieho surfistu na svete. O dve sezóny neskôr skončil prvý v konečnom účtovaní všetkých disciplín, aké vtedy v tomto športe existovali. Pre mnohých už nebol Dunkerbeck, lež Wonderback (Zázračný).

Bol jedinečný. Skvele ovládal wave aj rýchlostný windsurfing. Do dnešného dňa Björn vyhral 36 svetových windsurfingových šampionátov. Vlastne všetko, čo sa na windsurfingovej doske vyhrať dá. Okrem jedinečných dvanástich titulov celkového svetového šampióna asociácie PWA vyhral sedem šampionátov vo wavesailingu a na konci deväťdesiatych rokov dokonca aj šampionát vo voľnom štýle (freestyle), čo iba potvrdilo Dunkiho široký záber.

V čom bol jedinečný? Talent obohacoval húževnatosťou. Často dlhé hodiny jazdil na vlnách a z pláže smeroval na ďalšiu tréningovú hodinu do posilňovne.

Aj na Dunkerbecka však prišla kríza. Doska s plachtou zostala na pár rokov opretá doma v garáži. Našťastie, nešlo o žiadne zranenie. Björnovi samotné preteky a občas nekonečné čakanie na správny vietor prestali stačiť.

Založil si vlastnú spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu dosiek pre windsurfistov značky Proof. K tomu pribudla láska, v júni 2002 sa oženil s dlhoročnou priateľkou Mariou. Ako inak, na Kanárskych ostrovoch. Po svadbe sa mu narodila dcéra, o rok neskôr syn. Na čas sa z profesionálneho sveta jazdcov vytratil. Prednosť dostala rodina.


Nesplnená  méta

Bez súťažného adrenalínu najlepšie platený surfista na Kanárskych ostrovoch dlho nevydržal. Keď deti trocha odrástli, vrátil sa na vodu. A pribalil k tomu aj nové extrémne projekty. Samozrejme na vlnách.

Túžil pokoriť magickú  rýchlosť päťdesiatich uzlov (v prepočte viac ako 92,5 km/h) na vzdialenosť 500 metrov. Skúsenosti s lámaním svetových rýchlostných rekordov má, podarilo sa mu to už sedem ráz. Naposledy v októbri 2006, keď v namíbijskom Walvis Bay dosiahol na svojom surfe na vzdialenosť jednej míle rýchlosť 41,14 uzla.

Dunkerbeck však chcel byť najrýchlejším človekom na vode aj v iných triedach a disciplínach. Túžba po rekorde ho zaviedla na najrôznejšie kúty sveta, ktoré sa vyznačujú historicky mimoriadne silnými veternými podmienkami. Štyria odhodlaní najlepší surfisti sveta (Antoine Albeau, Anders Bringdal, Robby Naish a Björn) pravidelne vyrážali na rôzne miesta na zemi s cieľom pokoriť vtedajší rekord Austrálčana Simona McKeona, ktorý na svojom trimarane v triede C (rozhoduje veľkosť plachiet a plavidla) dosiahol v októbri 1993 neďaleko prístavu Sandy Point famóznu rýchlosť (46,52 uzla – viac ako 86 km/h).

Prirodzene, všetky pokusy sa konali pod prísnym dohľadom komisárov rady pre rýchlostné rekordy Svetovej jachtárskej asociácie. Štyria oddaní hrdinovia vyrážali na päťsto metrov dlhé merané úseky. Miesta neboli náhodné. Išlo o lokácie s rekordne najrýchlejšími prevládajúcimi vetrami.

Napriek nespočetnému objemu finančných prostriedkov minutých na vývoj nových technológií a materiálov, dovtedajší rekord lode McKeona Dunkerbeckovej partii odolal.

Keď už sa zdalo, že hranica zostane nepokorená navždy, zjavil sa znovu McKeon. Vo vodách v austrálskom Sandy Points dosiahol 26. marca krátko pred polnocou rýchlosť 50,07 uzla!

Na svojom trimaráne Macquarie Innovation zúročil všetky poznatky zo starej lode. Nové plavidlo testoval pomocou počítačovej simulácie aj v prietokových nádržiach austrálskeho námorného inžinierstva v Tasmánii.

The Search

Rýchlosť však nebola Dunkerbeckova jediná nová vášeň. Ďalší zaujímavý projekt nazval jednoducho The Seach – Hľadanie. Vyrážal na prieskum najodľahlejších kútov planéty, kde objavoval nové vzrušujúce miesta na windsurfing. Na ceste ho sprevádzal tím fotografov a predovšetkým kameramanov, vďaka ktorým spoznali nekonečné krásy Zeme aj tí, ktorí by sa na podobnú cestu nikdy nevydali.

„Je to veľmi jednoduché. Keď pozbieram celý tím, ktorí má počas roka dosť svojej roboty, spoločne naplánujeme výlet na vytipované miesto, zbalíme kufre a techniku a letíme tam,“ opisuje prípravné práce Björn.

Spoločne s ostatnými svetovými surfistami ako sú Robby Naish, Scott Carvill, či Vittorio Marcelli vyrážajú na oceánskej lodi s názvom Searcher – Pátrač. Tá ich dopraví do doposiaľ človekom nedotknutých zákutí, kde majú možnosť vyskúšať si panenské vlny oceánu.

Neskutočne rýchle prúdy vetra nedávajú priestor na zlyhanie. Akékoľvek zaváhanie sa tvrdo trestá. V hľadaní veľkých vĺn ich neodrádzajú ani žraloky, plávajúce vo vode okolo nich. Na oficiálnej stránke projektu sa nachádza množstvo vizuálnych záznamov z expedícií z celého sveta od Capo Verde cez ostrovy Sumatra, Fidži, Bali až po exotické Maui či Kalaupapa.Disciplíny v profesionálnom windsurfingu

Wave

Označovaná za kráľovskú a najextrémnejšiu disciplínu. Jazdci súťažia k. o. systémom proti sebe vo vlnách. Výslednú známku určujú body od rozhodcov za skoky plus predvedené manévre vo vzduchu a a spôsob jazdy na vlne.

Super X

Najnovšia disciplína. Existuje len šesť rokov. Jazdí sa na slalomovej trati prerušovanej veľkými plávajúcimi prekážkami, ktoré musia pretekári preskočiť a súčasne vo vzduchu predviesť predpísané akrobatické prvky na stanovených miestach.

Freestyle

Najvšestrannejšia disciplína. Jazdí sa od roku 1998. Ide o akési voľné jazdy na vlnách. Ideálne je, keď výška vĺn dosahuje aspoň dva metre a rýchlosť vetra je aspoň 23 km/h. Úlohou je v priebehu 10-15 minút predviesť čo najviac figúr a manévrov. Súťaží sa už na jazerách a umelých nádržiach, aby si mohli preteky užiť aj krajiny bez mora.

Slalom

Klasická jazda okolo bójok. Od roku 2005 s upravenými pravidlami, aby bolo možné vysielať súťaže aj v televízii. Jedna jazda (môžu byť až štyri) trvá zvyčajne od 5 do 10 minút.

Indoor

Znie to zvláštne, ale súťaží sa v nej už od roku 1990. Preteky v Paríži, Londýne, Miláne, Madride či Frankfurte už zdomácneli. Súťaží sa buď v jazde na čas, v skokoch alebo slalome k. o. systémom.
Vizitka

Björn Dunkerbeck

Narodený: 16. júla 1976 v Ribe (Dánsko)

Občianstvo: holandské, aj švajčiarske

Bydlisko: striedavo Kanárske ostrovy, Havaj a Engadin (údolie vo Švajčiarsku)

Úspechy: 12-násobný víťaz SP v profesionálnom windsurfingu, majster sveta vo všetkých jeho disciplínach

Obľúbená  hudba: AC/DC, Offspring, Pearl Jam, Metallica

Obľúbené jedlo: suši, talianska a španielska kuchyňa

Iné  záľuby: horské bicykle, snowbording

Prezývka: DunkiZDROJ: Six Stars (júl-august 2009)

FOTO: Red Bull Photofiles

 
avana dapoxetine