cialis soft 20mg
You are here: Home Články Six Stars Freediving – šport na jeden nádych

Freediving – šport na jeden nádych

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 9
SlabéDobré 

Najprv nádych a potom už len svet ticha pod vodnou hladinou. Freediver sa ponára pod vodu, ale aj sám do seba. Na to, aby vždy aspoň o kúsok posunul hranice možností vlastného tela.
Ich športový výkon sa odohráva v netradičných podmienkach − pod vodou, so zadržaným dychom. Kto vydrží najdlhšie, ten vyhráva. Na výber je niekoľko disciplín odohrávajúcich sa v bazéne alebo v mori. Najlepší dokážu zadržať dych na viac ako 10 minút alebo sa ponárajú do hĺbky vyše 200 metrov. Nečudo, že sa freediverom zvykne žartom hovorieva, že sú spolovice ľuďmi a spolovice rybami. „Nie sme ryby ani delfíny, ani nie sme nijako zvláštni . Zadržiavanie dychu nám neškodí z krátkodobého ani z dlhodobého hľadiska. Tí najlepší na svete sú výnimoční skôr svojou mentálnou silou. Freediving je taký istý šport ako ostatné, aj keď má svoje zvláštnosti,“ vysvetľuje Erik Toček zo Slovenského freedive teamu. „Mňa posúva ďalej nielen po fyzickej, ale hlavne po mentálnej stránke. Len pomyslenie na to, že som schopný extrémnych výkonov po vodou, ma dostáva do pohody aj v bežnom živote.

Očarení slávnym filmom
Potopiť sa na minútku pod vodu a sledovať život pod hladinou, je obľúbená letná zábava. Ak hovoríme o športovom potápaní, to už je iná káva. Chce to pravidelný tréning, spoznávanie reakcií vlastného tela a hlavne prvotnú inšpiráciu. „Myslím si, že väčšina ľudí niekedy súťažila v zadržiavaní dychu a potápala sa vo vode. Bola to zábava a tam niekde by som hľadal prapočiatky môjho záujmu o potápanie. Neskôr sme boli očarení a zaujatí filmom Magická hlbočina, ktorá nám predstavila krásy potápania na jeden nádych. Domnievam sa, že aspoň polovicu z nás tento film priviedol k freedivingu. Ja som vtedy zadržal dych sotva na minútu. Vplyvom filmu, jeho jedinečnej atmosféry, som ešte ten večer natiahol svoj rekord na dve a pol minúty. Potom mi zavolal kamarát, ktorý si prešiel niečím podobným. Chcel sa stať freediverom a potreboval parťáka. Bolo rozhodnuté.“


Experimenty s vlastnými telami

Prvé pokusy o sformovanie freedivingu na Slovensku sa začali okolo roku 2000. Stretli sa viacerí priaznivci tohto športu a neskôr založili v Bratislave Slovakia freedive team, ktorý je dosiaľ jediným takýmto združením na Slovensku. Jeho členovia sa virtuálne stretávajú na adrese freediving.sk, reálne hlavne v bazéne na bratislavských Pasienkoch alebo jazerách v okolí Bratislavy. „Zopár z nás vydržalo až dodnes, niektorí skončili, ale prichádzajú aj mladí. Niektorí to chcú brať vážnejšie, niektorí iba ako hobby, hľadajú vzrušenie. Boli by sme radi, keby sa objavili záujemcovia aj z iných regiónov, lebo najviac nás je stále v Bratislave,“ hovorí Erik Toček, ktorí patril medzi prvých slovenských freediverov, začínajúcich z absolútnej nuly. Začali sa ponárať ako vedeli, potom zháňali informácie, cestovali za zaujímavými ľuďmi, vypytovali sa, študovali fyziologické pochody tela a všetko hneď skúšali na sebe. To najzákladnejšie sa dá natrénovať v bazéne alebo v plytkej vode slovenských, zväčša štrkových jazier. Aj keď vo väčších hĺbkach to v absolútnej tme nie je vôbec príjemná záležitosť. Kto chce byť dobrý v hĺbkových disciplínach, musí cestovať za morom.

                                                                                                                 Magická hlbočina
Pohľad na človeka, ktorý patrí viac moru ako svetu ľudí. Slávny film francúzskeho režiséra Luca Bessona z roku 1988 Magická hlbočina je práve o takom mužovi. Aj keď sa námet môže zdať neskutočný, film bol inšpirovaný životom francúzskeho majstra v potápaní bez dýchacieho prístroja Jacquesa Mayola. Je o dvoch priateľoch i súperoch – Francúzovi Jacquesovi (Jean-Marc Barr) a Talianovi Enzovi (Jean Reno), ktorí súperia nielen o krásnu Johanu (Rosanna Arquette) , ale aj o absolútny rekord v potápaní. Bolo to po prvý raz, čo sa freediving dočkal výraznej mediálnej podpory aj v našich končinách. Dovtedy to bol šport, o ktorom sme toho veľa, či skôr vôbec nič nevedeli.                                                                

Nie je to adrenalínový šport
Je trošku zvláštne, že nových záujemcov, ktorí vedome či náhodou zablúdia na internetovú stránku slovenských freediverov, víta červený výstražný nápis, že freediving je potenciálne nebezpečná aktivita, ktorá môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia. No opatrnosť je v tomto prípade skutočne na mieste. Predsa len, zadržiavanie dychu na viac minút či ponor do väčších hĺbok si vyžaduje správny tréning. Jednou z dôležitých zásad je: nikdy sa neponárať osamote. Aby mal kto pomôcť, ak sa stane hocičo nepríjemné. V žiadnom prípade to nie je adrenalínový šport, ako by sa mohlo zdať. Adrenalín totiž zrýchľuje srdcovú činnosť a to je presne opak toho, o čo sa freediver pred ponorom snaží − čo najviac sa upokojiť a znížiť pulz na minimum.

 
avana dapoxetine